Antibiotici i lekovi za štitastu žlezdu.

Istovremeno uzimanje lekova za štitastu žlezdu i antibiotika može imati uticataja na apsorpciju leka za štitastu žlezdu, odnosno ona može biti ili smanjena ili povećana. Istraživanje časopisa Thyroid zaključilo je da antibiotik Ciprofloksacin značajno smanjuje apsorpciju leka za štitastu žlezdu, a sličnog su uticaja i ostali antibiotici iz porodice hinolona, naročito ako se radi o interakciji sa lekovima za hipotierozu. Osnovno je pravilo da se antibiotici i lekovi za štitastu žlezdu ne uzimaju u isto vreme, tj. potrebno je barem pola sata razmaka između uzimanja lekova. S druge strane, neki drugi antibiotici mogu značajno povećati apsorpciju leka za štitastu žlezdu, a samim tim pojačati i nihovo dejstvo.
Ukoliko se antibiotici uzimaju istovremeno u kombinaciji sa lekovima za štitastu žlezdu, to može uticati na njihovu koncentaciju u krvi.
1. Antibiotici mogu smanjiti apsorpciju leka za štitastu žlezdu što dovodi do smanjene koncentacije leka za štitastu žlezdu u krvotoku.
2. Antibiotici mogu povećati brzinu kojom organizam metaboliše i izbacuje višak leka za štitnu žlezdu što takođe dovodi do smanjene koncentracije leka za štitastu žlezdu u krvotoku.
3. Neki antibiotici menjaju način na koji se lek za štitastu žlezdu veže za proteine u krvotoku i na način kako se lek apsorbuje što takođe utiče na hormone štitaste žlezde.
Osnovno je pravilo da se antibiotici i lekovi za štitastu žlezdu ne uzimaju u isto vreme, tj. potrebno je barem pola sata razmaka između uzimanja ovih lekova. U situacijama kada se to ne može ostvariti, ovi se lekovi mogu uzimati i zajedno ali tada obično treba uzeti veću količinu leka za štitastu žlezdu što će proceniti i odrediti lekar endokrinolog.
